...mert ajándékozni jó

...mert ajándékozni jó

A mikulási ajándékozás története

2015. november 29. - karola_m

mikulas.jpgA téli hónapokról mindenkinek az ünnepek jutnak eszébe először. Egyre közelebb van a karácsony, de még megelőzi a gyermekek nagy kedvence, a Mikulás. Az ősz szakállas, piros sapkás bácsi, aki tele puttonnyal érkezik a jó gyermekek házához és megtölti minden földi jóval az ablakba kihelyezett csizmácskákat. Magyarországon a tizenkilencedik század közepe táján terjedt el a szokás osztrák hatásra, de a történet sokkal régebbi korokra vezethető vissza. Szent Miklós püspök a harmadik-negyedik században élt és tevékenykedett. Ma sok helyen őt tartják a gyermekek és a diákok védőszentjének.

Élete során mindig igyekezett segíteni a szegényeken, főleg a gyerekeken. Szüleitől örökölt vagyonát is szétosztotta a szegények között. Az egyik róla fennmaradt történet szerint, egyszer egy szegény ember három lányának adott egy-egy erszény aranyat, hogy azok tudjanak férjhez menni. Ám szerette volna titokban tartani a kilétét ezért az éj leple alatt osont oda a szegény ember házához és a kéményen át dobta be az erszényeket. Amikor a legkisebb lánynak vitte az erszényt, a lány éppen a harisnyáját tette ki száradni a kéménybe és az ajándék éppen abba esett. Erre a cselekedetére vezethető vissza több Mikulás-napi hagyomány is.

Egyes helyeken ugyanis, nem az ablakba rakott csizmákba helyezik az ajándékot, hanem a kandalló szélére kiaggatott harisnyába. Magyarországon tehát másfél évszázada él ez a szokás, hogy a jó gyerekeket Miklós napjának előestéjén szaloncukorral, gyümölccsel és egyéb édességgel megajándékozzák, a rosszak viszont csak virgácsot kapnak. Persze a mai fogyasztói társadalomban már ez is továbbfejlődött, ezért játékok, ruhaneműk, egyéb apróságok szintén megjelennek a csizmában vagy a csizma mellett, ha már abba nem fér. A Mikulást szinte az egész világon ismerik, legalább is a keresztény területeken.

Azonban mindenfelé más neve van és nem ritka az sem, hogy máskor és máshogyan érkezik, mint a magyar nyelvterületeken. Nálunk is nagy változáson megy át ez a szokás és nemcsak az ajándékok típusát illetve. Még a múlt század közepén is a Mikulás az égből figyelte a gyerekek viselkedését és az angyalok meg krampuszok kísérték el ajándékosztó körútjára. Ma már azonban a globalizáció hatása hozzánk is elért. Így a mai gyerekek már úgy tudják, hogy a Mikulás északról, Lapp földről érkezik és kilenc szarvas repíti a szánját. De bárhonnan is jöjjön és bármikor, a gyermekek évről-évre nagy örömmel várják a kedves, szakállas, piros ruhás apókát, aki megajándékozza őket, ha jók voltak.

süti beállítások módosítása